ورود به سیستم معرفی شرکت سوالات متداول قوانین و مقررات ارتباط با ما
مهمان خوش آمدید. شما به عنوان مهمان وارد شده اید.
سوالات متداول
1- چه کسانی در سیستم اطلاعات بار می توانند عضو شوند و چه اطلاعاتی برای ثبت نام از آنها خواسته می شود؟
1-1 رانندگان دارای مدارک معتبر رانندگی برای ناوگان حمل بار سنگین از نظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ایی و پلیس راه. این مدارک برای حاملان بار دو دسته می باشند:
- مدارک راننده: شامل گواهینامه، کارت هوشمند راننده و کارت سلامت می باشد. شماره های این مدارک برای ثبت نام در سیستم لازم و ضروری می باشد.
- مدارک مربوط به کامیون: شامل کارت هوشمند کامیون و کارت ماشین(شماره بدنه، شماره شاسی و شماره پلاک)
1-2 صاحبان بار: صاحبان بار باید برای ثبت نام در سیستم اطلاعات شناسایی خود را وارد نمایند. صاحبان بار دو دسته می باشند:
- صاحبان بار شخصی: این صاحبان بار به افرادی که برای حمل بارهای خود به سیستم و خدمات آن نیاز دارند اطلاق می شود. سیستم برای ثبت نام آنها اطلاعات سجلی و شناسایی شخصی و کاری آنها را می خواهد.
- صاحبان بار حقوقی: شرکت هایی هستند که در زمینه های مختلف دارای بار هستند. ثبت نام این شرکت ها در سیستم باید با وارد کردن اطلاعات شناسایی شرکت انجام گیرد.
1-3 شرکت های حمل و نقل: این شرکت ها می توانند انتشار اطلاعات بارهای آماده حمل خود را به سیستم سپرده و از طریق امکانات ارتباطی سیستم اقدام به فراخوان رانندگان و حمل بارهای خود نمایند.

2- چرا رانندگان و صاحبان بار به خدمات سیستم اطلاعات بار نیاز دارند؟
سیستم اطلاعات بار با مطالعه دقیق و استفاده از شیوه های علمی و تکنولوژی های ارتباطی و راحت طرح ریزی شده است. این سیستم ضعف های سیستم سنتی و قدیمی حمل و نقل بار را می پوشاند و مزایای فراوانی را برای کاربران به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:
- راحتی جستجوی اطلاعات بار برای رانندگان بدون مراجعه به دفاتر باربری ها و پایانه ها و فقط با یک تلفن یا مراجعه به سایت سیستم
- راحتی ثبت سفارشات حمل برای صاحبان بار از هر مکانی و در هر زمانی
- انتشار اطلاعات رانندگانی که بارهای آماده حمل صاحب بار را رزرو کرده اند و برای حمل آن مراجعه خواهند کرد بر روی تلفن همراه
- انتشار اطلاعات مربوط به بارهای آماده حمل، محل های تخلیه و بارگیری بر روی تلفن همراه رانندگان
- ایجاد بانک اطلاعات جامع از بارهای آماده حمل در نقاط مختلف کشور و کاهش احتمال حرکت خالی کامیون ها در جاده ها.
- شکل گیری بانکی اطلاعاتی از رانندگان به تعداد زیاد و توانایی سیستم در هدایت رانندگان و ارتباط با آنها برای اطلاع رسانی در مورد بارهای آماده حمل در هر نقطه از کشور
- حرکت هدفدار کامیون ها در جاده ها. کامیون ها و رانندگان با اطلاع کامل از جزئیات بار و نوبت خود بسمت محل بارگیری حرکت می کنند و از اتلاف انرژی و وقت آنها جلوگیری می شود.
- جلوگیری از استهلاک کامیون ها بسبب حرکت هدفمند آنها در جاده ها و بهبود وضعیت اقتصادی رانندگان و مالکان کامیون های گرانقیمت
- کمک به کاهش هزینه های حمل بار
.
.
.

3- رانندگان چگونه از خدمات سیستم اطلاعات بار استفاده نمایند؟
رانندگان باید ابتدا در سیستم ثبت نام نمایند تا از خدمات آن بهره مند گردند. ثبت نام می تواند به دو صورت انجام شود:
- روش اول ثبت نام: تماس تلفنی با سیستم و دادن اطلاعات مورد نیاز در مورد راننده (رانندگان) و کامیون
- روش دوم: از طریق سایت اینترنتی سیستم و وارد نمودن اطلاعات مورد نیاز. برای این کار شما می توانید با مراجعه به کافی نت ها یا هر مکانی که دسترسی به اینترنت وجود دارد ثبت نام را انجام دهید.
پس از ثبت نام و دریافت پیامک حاوی شماره ملی و گذرواژه(پسورد) شما می توانید از طریق تماس با همکاران ما در سیستم و یا ورود به سایت اینترنتی به جستجوی بار در میان بارهای موجود اقدام نمایید. پس از پیدا کردن بار مناسب و زدن گزینه رزرو، اطلاعات بار به شماره موبایل شما ارسال می شود و شما با استفاده از این اطلاعات بسوی محل بارگیری مورد نظر حرکت می کنید. در محل بارگیری پس از بارگیری کد خاصی بنام "کد بارگیری" بشما داده می شود که باید برای شماره پیامک سیستم ارسال نمایید و بسمت محل تخلیه حرکت کنید. در محل تخلیه پس از تخلیه و تحویل سالم بار بشما کدی بنام "کد تخلیه" داده می شود که باید آنرا نیز برای سیستم ارسال نمایید. دقت کنید که کدهای تخلیه و بارگیری باید با همان شماره تلفن همراه راننده که در سیستم ثبت شده است ارسال شوند. باز هم دقت کنید که کدهای بارگیری و تخلیه اختصاصی بوده و مختص شما و کامیون شما است. این کدها را در اختیار دیگر همکاران خود قرار ندهید چون برای آنها ساخته نشده است و در صورت ارسال توسط شماره ایی غیر از شماره موبایل شما که در سیستم ثبت شده سیستم آنرا شناسایی نمی نماید و از نظر سیستم متخلف شناخته می شوید.

4- صاحبان بار چگونه از خدمات سیستم بهره مند می شوند؟
صاحبان بار فقط کافیست پس از عقد قرارداد با مدیران سیستم سفارش حمل خود را در سیستم وارد و ثبت نمایند. صاحبان بار می توانند این کار را با مراجعه مستقیم به سایت سیستم یا با کمک کارکنان سیستم انجام دهند. پس از ثبت سفارش حمل در سیستم، اطلاعات بار در معرض دید رانندگان قرار می گیرد و می توانند آنرا رزرو نمایند. پس از رزرو، اطلاعات و جزئیات رانندگان با استفاده از ایمیل و پیامک به اطلاع صاحبان بار می رسد.

5- اطلاعات رانندگان چگونه منتشر می شود و نوبت دهی آنها در سیستم پس از رزرو بار چگونه انجام می گیرد؟
رانندگان پس از رزرو یک بار در سیستم پیامکی دریافت می دارند که حاوی مشخصات و آدرس محل بارگیری و "کد انصراف" است. راننده در صورت انصراف از حمل بار باید "کد انصراف" را به سیستم ارسال نماید تا انصراف او از حمل بار مورد نظر ثبت شود. در غیر اینصورت بسمت محل بارگیری حرکت کند. توجه کنید که محل بارگیری قبل از اینکه راننده به آنجا برسد راننده و کامیون او را می شناسد. مشخصات راننده و کامیون او در زمان زدن گزینه رزرو به محل بارگیری ارسال می شود. مشخصات وارد شده در سیستم و مشخصات واقعی کامیون و راننده در محل های بارگیری با هم تطبیق داده می شود و در صورت وجود عدم مغایرت با هم بارگیری انجام می شود. پس از بارگیری و قبل از رسیدن به محل تخلیه، مشخصات راننده و کامیون به محل تخلیه رسیده است. تطبیق اطلاعات در محل تخلیه هم انجام خواهد گرفت تا صحت آنها تایید شود.

6- پیامک رزرو بار راننده حاوی چه اطلاعاتی است؟
این پیامک به زبان فارسی است و شامل نام بار، شهر مبداء، شهر مقصد، آدرس محل بارگیری، شماره تماس با محل بارگیری و کد انصراف است. این پیامک پس از رزرو بار توسط راننده بلافاصله به تلفن همراه او ارسال خواهد شد.

7- پیامک محل بارگیری شامل چه اطلاعاتی است؟
پیامکی که به محل بارگیری و تخلیه ارسال می شود دارای اطلاعات مشابهی است. این پیامک بلافاصله پس از رزرو بار توسط راننده به محل بارگیری رسیده است و حاوی: نام و نام خانوادگی راننده، کد ملی، شماره تلفن همراه او، نوبت، مشخصات کامیون او و کد بارگیری یا تخلیه مخصوص آن راننده می باشد.

8- رابطه سیستم اطلاعات بار با شرکت های باربری (حمل و نقل) چگونه است؟
سیستم اطلاعات بار تسهیل کننده جریان اطلاعات بار بین رانندگان، صاحبان بار و شرکت های حمل و نقل است. نقش شرکت های حمل و نقل و پایانه های بار در عرصه حمل و نقل بار کماکان وجود دارد و ما بعنوان یک همکار در کنار آنها هستیم. همچنان شرکت های حمل و نقل بار بعنوان واسطه مهم بین صاحبان بار و رانندگان ایفای نقش می کنند.
ورود به سیستم معرفی شرکت سوالات متداول قوانین و مقررات ارتباط با ما